.
 
Vibrasyon makinesi seçiminde öncelikle parça boyutlarına bakılmalıdır. Yani vibrasyon makinesinde işleme tabi tutacağımız parçamızın makine içerisinde rahat hareket ederek vibrasyon hareketini tam olarak alıp içindeki taşlar ile o şekilde fiziksel temasa girebilmelidir.
 
Parça vibrasyondan gelen dönme hareketini rahatça tamamlayabilmelidir. Aksi takdirde vibrasyon makinemizden istenilen sonuç alınamaz ve en önemlisi istenilen yüzey elde edilmeyebilir. Bu yüzden vibrasyon makinemizi daha sağlıklı sonuç elde etmek adına parça büyüklüğü ile orantılı olarak büyük makine seçimi yapmalıyız.
 
Vibrasyon makinesi seçiminde göz önünde bulundurulacak diğer bir husus ise makineden istenen üretim miktarıdır. Özellikle aylık olarak önceden ne kadar bir üretime ihtiyaç olduğu belirlenmeli daha sonra günlük çalışma kapasitesine göre vibrasyon makinesinden aylık olarak ne kadar ürün çıkacağı hesaplanmalı. Buna göre kaç litrelik bir makine alacağınıza rahatlıkla karar verebilirsiniz.
 
Makine alırken pek de göz önünde bulundurulmayan bir konu ise elektir. Elek makineden parçaları alırken el değmeden aşlardan ayrılmasını sağlar. Özellikle küçük parçaların taşların arasında seçilmesi zor ve zaman alıcı bir durum olduğundan dolayı elekli olması hem zaman kazandırır hem de çalışan için daha sağlıklı bir çalışma ortamı sunmaktadır.
 
Yukarıda sayılan önerilerimizi dikkate alarak rahatlıkla kendinize uygun bir vibrasyon makinenizi belirleyebilirsiniz.